طبقه بندی صنایع دستی

طبقه بندی صنایع دستی

طبقه بندی صنایع دستی

در این میان برخی صنایع دستی چوبی به شرح زیرند :

  1. خراطی، شیوه ای از تولید محصولات چوبی است که طی آن و توسط ابزار و وسایل مختلف و به طور عمده به وسیله دستگاه خراطی، اشیایی نظیر انواع قلیان، گهواره، پایه آباژور و ظروف مختلف ساخته و پرداخته میشود.
  2. ریزه کاری و نازک کاری چوب، روشی از ساخت فراورده های چوبیست که طی آن به وسیله وسایل نجاری نظیر اره، رنده، سوهان، مغار و… قطعات کوچک چوبی آماده شده به صورت روکش بر روی بدنه چوبی چسبانده و تحت فشار شکل گرفته اند و از این طریق انواع شکلاتخوری، قاب عکس و نظایر آن تولید و عرضه میگردد.
  3. منبتکاری، کنده کاری و مشبک کاری چوب، شیوه هایی دیگر از تولید محصولات چوبی هستند که طی آن طرحها و نقوش سنتی با استفاده از قلم، چکش، مغار و سایر ابزارآلات نجاری بر روی چوبهای مرغوب و بادوام شکل میپذیرد.
  4. خاتمسازی: روشی از تولید فراورده های چوبیست که با استفاده از روکش حاصله از به هم چسباندن قطعات کوچک فلزات، استخوان و انواع چوب در اَشکال و طرحهای سنتی (اغلب به صورت هندسی) و به کمک ابزار و وسایل مختلف، فراورده هایی نظیر انواع قاب عکس، جاسیگاری، شکلاتخوری، میز، صندلی و… ساخته میشود.
  5. معرقکاری، ترسیم طرحها و نقشهای سنتی بر روی زمینه چوبی یا سرامیک و خالی کردن داخل خطوط طرحها و پرکردن فضای خالی شده به وسیله قطعات آماده شده چوبی، سرامیک، فلزی، صدفی و سنگی را معرقکاری میگویند.

طبقه بندی صنایع دستی

تأثیر صنایع دستی در اقتصاد

صنایع دستی ایران، به عنوان صنعتی مستقل و بومی، شاخصترین هنر کاربردی ایران و یکی از سه قطب برتر صنایع دستی جهان است و در فرهنگ غنی و بارور ایران اسلامی ریشه های عمیق و استوار دارد. به طور کلی نقش صنایع دستی در اقتصاد ایران عبارت است از کمک به توسعه اقتصادی، ایجاد شغل، سرمایه گذاری اندک و بهره وری بالا. امروزه رشد اقتصادی و دستیابی به هدفهای مختلف آن سرلوحه برنامهها و فعالیتهای بسیاری از دولتها به ویژه در کشورهای در حال توسعه است. این دولتها در برنامههای توسعه اقتصادی خود هدفهای عمده ای را در زمینههای  مختلف اقتصاد، اجتماع، سیاست و… دنبال میکنند. در بخش اقتصاد، عمده هدفهای دولتها متوجه افزایش تولید و درآمد ملی (رشد اقتصادی،) رسیدن به اشتغال کامل و کاهش نرخ بیکاری، ثبات قیمتها و کاهش نرخ تورم به منظور حفظ قدرت خرید پول ملی، توسعه صادرات و افزایش درآمدهای ارزی به منظور تأمین نیازهای ارزی کشور و تسهیل در اجرای برنامههای توسعه و بالأخره توزیع بهتر و عادلانه تر درآمدها برای برقراری عدالت اقتصادی در جامعه است.
بیشتر کشورهای در حال توسعه در اجرای برنامه های مورد نظر خود با مشکلات عدیدهای مواجه هستند، از جمله رشد بیرویه جمعیت، بیکاری، کمکاری و رواج انواع مختلف بیکاری (بیکاریهای پنهان، فصلی و،)… پایین بودن سطح درآمد و معیشت گروه زیادی از مردم، نقصان تشکیل سرمایه داخلی و نبود منابع مالی کافی برای اجرای برنامه های توسعه اقتصادی و ساخت و توسعه امکانات زیربنایی موجود به منظور فراهم آوردن امکان بهرهبرداری بهینه از منابع انسانی، طبیعی و… .

جهت خرید صنایع دستی ایران از محصولات سایت ما دیدن کنید ، پرشین آرت فروش صنایع دستی ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *