تأثیر صنایع دستی در اقتصاد

تأثیر صنایع دستي در اقتصاد

تأثیر صنایع دستی در اقتصاد

به همین دلیل و با توجه به سهولت گسترش صنایع کوچک، صاحب نظران اقتصادی بر تقویت، توسعه و گسترش این صنایع در برنامه توسعه اقتصادی کشورهای در حال توسعه اصرار و توصیه دارند. صاحبنظران این بخش در توصیه های خود به ویژه بر قابلیتها و ویژگیهای این قبیل صنایع از جمله نیاز به سرمایه اندک برای ایجاد، راه اندازی و بهره برداری، کاربر بودن این صنایع و نیاز به سرمایه گذاری اندک سرانه برای ایجاد یک شغل، نیاز نداشتن به تخصصهای فنی وحرفه ای بالا و سازگاری و استفاده از مهارتهای بومی، بازار ساده فروش محصولات و بالأخره قابلیت و توانایی ایجاد درآمدزایی تکیه دارند.
بازار داخلی صنایع دستی ایران، بازاریست سنتی و تا به حال برای گسترش آن بازاریابی و تبلیغات لازم و کافی صورت نگرفته است. از خصوصیات مهم این بازار، سود سرشار واسطه ها در امر توزیع مواد اولیه مصرف و داد و ستد آن است.
عوامل مؤثر در گسترش بازار داخلی صنایع دستی ایران به اختصار عبارت اند از: افزایش سطح درآمد سرانه، افزایش جمعیت، ازدیاد مسکن و افزایش سطح زیربنایی آن، ترویج تبلیغات در مورد استفاده از صنایع دستی به عنوان یک کالای هنر ملی و توسعه صادرات صنایع دستی ایران. در زمینه اصول بازاریابی نوین و راهبردی که صادر کنندگان نادیده میگیرند، میتوان این موارد را نام برد: نبود افراد متخصص، فقدان نوآوری، نامرغوب بودن مواد اولیه، نبود مراکز اطلاعاتی، نبود تحقیقات بازاریابی، نبود راهبرد صادرات، بسته بندی و استفاده از راهبرد قیمت گذاری.

تأثیر صنایع دستی در اقتصاد

همچنین از عمده ترین تنگناها و محدودیتها میتوان به این موارد اشاره کرد: نداشتن شناخت کافی و مناسب از بازارهای داخلی و جهانی (بازار هدف) و سلایق مشتریان، توجه نکردن به سطح کیفی تولید و نوآوری در محصولات تولیدی، نبودن تبلیغات و بازاریابی داخلی و خارجی از جمله راهکارهای توسعه صنایع دستی نیز، میتوان به معرفی این موارد اشاره کرد: تبلیغ و ترویج صنایع دستی به منظور بازاریابی در داخل و خارج کشور با شیوه های نوین تبلیغاتی، استفاده از فناوری روز در تولیدات صنایع دستی با حفظ اصالتهای هنر ملی، حمایت و تشویق بخش خصوصی همنظور سرمایه گذاری در این بخش به ویژه برای ایجاد بازارچههای صنایع دستی، سیاستگذاری در راستای فروش و صادرات کالاها و شرکت در نمایشگاههای داخلی و خارجی.
صنایع دستی برای اینکه حضوری بین المللی پیدا کند به حمایت دولت نیاز دارد و این در حالی است که صنایع دستی کشورمان سالهای متمادیست که بدون حمایت حکومتها و فقط با تکیه بر تمدن کهن ایران رشد و ادامه مسیر داده است. اما تحول در این رشته زمانی صورت میگیرد که بتوانیم بازاری مناسب برای فروش آنها ایجاد کنیم.
هنرهای سنتی و صنایع دستی در جایگاه خود برای کشورهای مختلف ارز آور و دارای ارزش افزوده است. این صنایع، امروزه اکثر بازارهای جهانی به ویژه کشورهای آسیایی همچون چین، تایلند، اندونزی و پاکستان را در سلطه خود درآورده است، به گونه ای که میزان صادرات صنایع دستی کشور چین – به عنوان یکی از سه کانون عمده صنایع دستی جهان در کنار هند و ایران – سالانه بیش از پنج میلیارد دلار است و میزان فروش به گردشگرانی که از این کشور دیدن میکنند، بیش از ۵۰۰ میلیون دلار است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *