ارتباط منفعت بین گردشگری و صنایع دستی

https://art-persian.com/

ارتباط منفعت بین گردشگری و صنایع دستی

اهمیت گردشگری در دنیای امروز


همان گونه که درپیش نویس منشور سازمان جهانی جهانگردی سال ۱۹۹۹ آمده است: “گردشگری داخلی و بین المللی در زمره مهم ترین محل های تبادل فرهنگی است و حفاظت از محیط زیست باید فرصت های مسئولانه و هدایت شده ای را به منظور کسب تجربه و شناخت دست اول از میراث و فرهنگ آن جامعه برای اعضای جامعه میزبان و بازدید کنندگان فراهم آورد.” (سازمان جهانی گردشگری، ۲۵ :۱۳۸۲)
گردشگری صنعتی است که در قرن حاضر به سرعت بخش عمده ای از اقتصاد جهانی را تشکیل داده، یکی از بزرگترین صنایع جهان شده است. اگرچه گردشگری از قرون گذشته در کشورهای مختلف و در اقشار گوناگون جامعه وجود داشته است، اما از دهه ی ۱۹۷۰ کشورهای پیشرفته ابتدا با رویکردی فرهنگی- اجتماعی و سپس اقتصادی به آن توجه ویژه نمودند، بطوری که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ ، گردشگری بین المللی به عداد ۱/۶ میلیارد نفر رسیده و گردش مالی ناشی از آن بیش از ۲ تریلیون دلار در سراسر دنیا برسد و از این تعداد بالای گردشگر طبق سند ۱۴۰۴، انتظار بازدید ۲۰ میلیون نفر گردشگر از ایران می رود. (بختیاری و یزدانی، همان : ۵۸ )

این مسئله بدیهی است که صنعت گردشگری همچون دیگر صنایع برای توسعه، شاخص ها و سازو کارهای عام و خاص خود را می طلبد. از جمله شاخص های مهم توسعه گردشگری در قرن حاضر، توسعه فنآوری های اطلاعات و ارتباطات است. از آنجاکه قرن بیست و یکم قرن فنآوری اطلاعات وارتباطات است، کشورهای پیشرفته بخصوص در صنعت توریسم از مزایای این شاخصه به خوبی آگاه بوده و از آن بهره می برند. به گونه ای که قرن بیست و یکم را می توان قرن استفاده از فنآوری اطلاعات و ارتباطات، توسط کشورهای توریست پذیر برای جذب هرچه بیشتر گردشگران، نام گذاری کرد.

ارتباط منفعت بین گردشگری و صنایع دستی

استفاده از فنآوری اطلاعات و ارتباطات می تواند کمک بسیار موثری هم برای گردشگران جهت یافتن مکان دلخواه با توجه به بودجه و علایقشان و آگاهی و امکان استفاده از تمامی امکانات و جاذبه های اماکن توریستی باشد و هم به مسئولان و دست اندرکاران گردشگری برای ارائه خدمات هرچه بیشتر، تبلیغات، فروش و غیره یاری رساند.
تبلور یافتن گردشگری به عنوان نیاز، تبدیل شدن آن به عنوان بزرگترین صنعت خدماتی دنیا و تخصصی شدن گردشگری، این فرصت را فراهم کرده تا هر مقصدی جهت بهره جستن از منافع حاصل از گردشگری امیدوار باشد. کشور ایران با توجه به تنوع اقلیمی، فرهنگی، تاریخی و هنری اش، دارای جاذبه های فراوانی برای جذب گردشگران است اما مسلماً این کار بدون شناسایی عوامل تأثیر گذار، برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک امکان پذیر نخواهد بود. (موحد و کهزادی ،۱ :۱۳۸۹ ) اگر چنان چه زیرساخت های مناسب برای رفاه گردشگران ساخته نشود و تبلیغات کافی برای اطلاع یافتن از جاذبه های این اماکن و البته نمایش مناسب و شایسته آنها صورت نگیرد، جذب گردشگران به سمت مناطق جویای گردشگر با همه جاذبه های گردشگری و صنایع دستی شان، بخصوص برای مناطق محروم، امکان پذیر نخواهد بود.

جهت خرید صنایع دستی ایران از محصولات سایت ما دیدن کنید ، پرشین آرت فروش صنایع دستی

برای ورود به فروشگاه پرشین آرت کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟ پیام از طریق واتساپ