رابطه گردشگری با صنایع دستی

رابطه گردشگری با صنایع دستی

رابطه گردشگری با صنایع دستی

صنایع دستی ایران و گذری بر صنعت جهانگردی


از آنجا که جهانگردی فعالیتی انسانی است که به منظور تفریح یا تجارت صورت می گیرد، بی تردید می تواند شامل انواع تبادل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی باشد. این پدیده اقتصادی نسبتا جدید، از چنان سرعت رشدی برخوردار است که به سرعت در سال های اخیر توانسته، بخش بزرگی از چرخه اقتصاد جهانی را به خود اختصاص دهد.
بر اساس بند ۲-۵پ یش نویس منشور سازمان جهانی جهانگردی، طرح های توسعه گردشگری و زیربنایی باید ابعاد هنری، اجتماعی و فرهنگی، چشم اندازهای طبیعی، ویژگی های تنوع زیستی و بافت مکان های میراث را در نظر بگیرند. باید به استفاده از محصولات محلی اولویت داده شود و سبک معماری محلی و سنت های بومی مد نظر قرار گیرند. (سازمان جهانی جهانگردی، همان) در این پیش نویس، صنایع دستی جزء شاخه جاذبه های فرهنگی مادی گردشگری برشمرده شده است. (قالیباف و شعبانی فرد، ۱۵۳ :۱۳۹۰ )

رابطه گردشگری با صنایع دستی

کشورهایی که گردشگر بیشتری را پذیرا بوده اند، ارزش صادرات صنایع دستی آن کشورها نسبت به دیگر کشورها بالاتر بوده است. ایجاد فرصت های شغلی پایدار برای جوامع محلی و روستایی با هدف جلوگیری از پدیده ی شوم مهاجرت و بیکاری، امری ضروری محسوب می شود. صنایع دستی محصول یک جامعه ی خاص محلی قلمداد می شود و ویژگی های فرهنگی و طبیعی منطقه در ایجاد آن موثر است و به عنوان یک کالای یادگاری که حاصل هم نشینی شگفت انگیز دست، احساس و اندیشه است، برای گردشگران ارزش خاصی دارد. به این ترتیب از فراموش شدن و از بین رفتن صنایع دستی سنتی محلی جلوگیری می شود. (کرمی، ۱۷۷-۱۷۹: ۱۳۸۹) در رابطه با تولیدات صنایع دستی رابینسون و پیکارد معتقدند، این اشیا ابزارهایی هستند که از طریق آن جامعه ارزش ها و معنویات خود را که بسیار مهم است، ارایه می کند و آنها بخش مهمی از هویت فرهنگی و اجتماعی هستند که از طریق نسل ها منتقل می شوند ( Mustafa, 2011.) از آنجا که صنایع دستی به آن گروه از صنایعی گفته می شود که مهارت ذوق و بینش انسان آن نقش اساسی داشته و بیش از نیمی از مراحل ساخت آن با دست انجام گرفته و در چارچوب فرهنگ و بینش هر منطقه و با دید گاه های قومی ساخته و پرداخته می شود. می توان آن را بازتابی از تاریخ و تمدن و آینه تمام نمای ذهن و ذوق و هنر و باورهای هر ملتی دانست. به عبارتی دیگر صنایع دستی هویت یک ملت را در گذشته و حال بیان می نماید، چنان که از آن به عنوان سفیران فرهنگی یک سرزمین یاد می شود چرا که جهانگردان صنایع دستی را می خرند و با خود به کشورهایشان برده، نقش و نمودی از ذوق و سنن و فرهنگ ملتی را در ممالک و مناطق دیگر به نمایش می گذارند. (کرمی، همان: ۱۷۳)

جهت خرید صنایع دستی ایران از محصولات سایت ما دیدن کنید ، پرشین آرت فروش صنایع دستی

برای ورود به فروشگاه صنایع دستی پرشین آرت کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید ؟ پیام از طریق واتساپ