صنایع دستی چوبی

طبقه بندی صنایع دستی

صنایع دستی چوبی، هنر صنعتی در خدمت اشتغال و تولید

چکیده

حجم تجارت صنایع دستی در جهان بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار است. این صنایع در کشورمان با ۱/۵ میلیارد دلار صادرات، همراه چین و هند، یکی از سه قطب برتر صنایع دستی جهان به شمار می رود. بخش بزرگی از صنایع دستی را هنرهای چوبی، مانند خاتم کاری، معرق کاری، منبت کاری، کنده کاری و مشبک کاری، خراطی چوب، ریزه کاری و نازک کاری چوبی، مبلمان و… تشکیل می دهد که تولیدات آن ها شامل محصولاتی مانند صندوق چوبی، رحل، ظروف چوبی و… می باشد. صنایع دستی به دلایل زیاد، از جمله هزینه اندک برای راه اندازی شغل، قابلیت استفاده از مواد اولیه بومی، استفاده از زمان فراغت خانواده ها، قابلیت اشتغال خانگی و استفاده از نیروی سایر اعضای خانواده و… در بسیاری از کشورهای جهان به مثابه راه حلی برای حل مسئله اشتغال و افزایش درآمد و تولید مورد توجه قرار گرفته است. این صنعت قابلیت معرفی ظرفیت های فرهنگی یک منطقه را دارد و نقش آن در جذب گردشگر بسیار چشم گیر است.

از مجموعه تعاریف صنایع دستی، به نظر می رسد تعریف زیر، که توسط گروهی از کارشناسان سازمان صنایع دستی ایران ارائه گردیده، دقیق تر و جامع تر است؛ چرا که با وضعیت فعلی این صنعت و هنر ارزنده انطباق بیشتری دارد: صنایع دستی به مجموعه ای از هنرها و صنایع اطلاق می شود که به طور عمده با استفاده از مواد اولیه بومی و انجام قسمتی از مراحل اساسی تولید به کمک دست و ابزار دستی محصولاتی ساخته می شود که در هر واحد آن ذوق هنری و خلاقیت فکری صنعتگر سازنده به نحوی تجلی یافته و همین عامل، وجه تمایز اصلی این گونه محصولات از مصنوعات مشابه ماشینی و کارخانه ای ست .

صنایع دستی چوبی

صنایع دستی در بستر تاریخ ایران

صنایع دستی در بستر تاریخ ایران ایران، یکی از کهن ترین کشورهای آسیا و جهان در دوران استان بوده که امپراتوریهای بزرگی مانند مادها، هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان را به خود دیده است و قدرت، سیاست، اقتصاد، دین و نظام اجتماعی آنها بخشی از تاریخ و تمدن ایران به شمار میرود. هنر عبارت از واکنش معنوی انسان به دریافت زیباییهای خلقت و فضیلتهای انسانی و بیزاری از زشتیها و پلیدیهاست. هنر تجلی خلقت است و بس. به گواه تاریخ، ایران یکی از کهنترین سرزمینهاست، که خلافت انسان را بر زمین پذیرفته و آغاز تمدن روستایی و سپس شهری را بنیان گذارده است. اگر دستاوردها و ابداعات و آفرینشهای هنر انسان را برای بهبود زندگی و کیفیت خوب زیستن هنر بدانیم، ایران یکی از کهنترین مهدهای هنر است.

جهت خرید صنایع دستی ایران از محصولات سایت ما دیدن کنید ، پرشین آرت فروش صنایع دستی ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *